Poradňa právnika
Predávate, kupujete alebo prenajímate nehnutelnosť a potrebujete odbornú pomoc? Stačí ak vyplníte formulár nižšie a napíšete nám Vašu otázku do našej poradne. Odpovedať Vám budú realitní profesionáli.
Ako mám postupovať?
Kategória: Poradňa právnika | Dátum odpovede: 05.04.2013Mám v podielovom spoluvlastníctve veľký pozemok. Ide o 3 parcely, pričom mne patrí 1/3 pozemku. Rád by som ho však predal, nakoľko ho vôbec nevyužívam. Je pravda, že s predajom musia najskôr súhlasiť ostatní spoluvlastníci?
Odpoveď:
Vaša otázka sa týka tzv. predkupného práva. Táto problematika je obsiahnutá v § 140 a nasl. Občianskeho zákonníka. Podľa tohto ustanovenia, ak sa prevádza spoluvlastnícky podiel, majú spoluvlastníci predkupné právo, ibaže ide o prevod blízkej osobe. Blízkou osobou sa v tomto prípade rozumie najmä príbuzný v priamom rade, súrodenec a manžel. Iné osoby v rodinnom pomere alebo obdobnom pomere sa pokladajú za osoby sebe navzájom blízke, ak by ujmu, ktorá by utrpela jedna z nich, druhá bezdôvodne pociťovala ako vlastnú ujmu. Z uvedeného vyplýva, že ak chcete ako spoluvlastník predať svoju časť pozemku tretej osobe, máte podľa zákona povinnosť najskôr písomne ponúknuť odkúpenie svojho podielu ostatným spoluvlastníkom. Výnimku by tvoril už vyššie spomínaný prevod spoluvlastníckeho podielu na blízku osobu.
Podľa ustanovenia § 605 Občianskeho zákonníka v platnom znení, v prípade uplatnenia predkupného práva na nehnuteľnosť, musí oprávnená osoba túto nehnuteľnosť vyplatiť do dvoch mesiacov po obdržaní ponuky, ktorá v prípade nehnuteľnosti musí byť vždy písomná. Ak sa tak nestane, máte právo predať svoj podiel na pozemku tretej osobe. Kupujúcemu však nemôže byť predaný za nižšiu cenu, resp. za výhodnejších podmienok, aké boli obsiahnuté v ponuke pre spoluvlastníkov.
Pokiaľ by ste ako spoluvlastník predkupné právo nezohľadnil, majú dotknuté osoby, t.z. niektorý z dotknutých podielových spoluvlastníkov, právo domáhať sa svojho práva na súde v lehote troch rokov. Ide o tzv. relatívne neplatný právny úkon.